Sunday, 2 February 2014

Uvodna reč




Brojni su razlozi zašto je fanovima u Srbiji potreban projekat poput  Anime Lektire. Na primer, zato što oni koji tek stupaju u anime vode nemaju predstavu odakle da počnu, a iscrpan spisak poput ovog je dobar vodič za neupućene. Ili, zato što u poslednje vreme ljudi često zapitkuju unaokolo šta sledeće da gledaju, a dobro je objediniti sve kvalitetne preporuke na jedno mesto. Ili pak, zato što je anime veteranima posebno zadovoljstvo da prolaze kroz ovakve spiskove i mudro klimaju glavom da su sve što valja već odgledali. Možda i zato što, zbog prirode anime fandoma čije pamćenje doseže najviše do dve TV sezone unazad, mnogi od vas i nisu imali prilike da otkriju ostvarenja starija od one godine u kojoj ste počeli da se bavite japanskom animacijom. Ili, ako ćemo iskreno, zato što je anime produkcija, od svog nastanka do 2010. godine, dala čitavu riznicu sjajnih, zabavnih, dubokomislenih i pre svega zaraznih dela koji će vas naterati na smeh, suze i sate strastvene diskusije – a vala red je da se ta dela i na srpskom jeziku predstave na sistematski način.

Dakle, dobrodošli na projekat. Ko zna, možda se negde na ovom spisku krije i vaš novi omiljeni anime, koji samo čeka da ga pronađete.

Epizoda 3: God hates me



X


Madhouse, 2001.
24 epizode



Zaplet serije „X“ bolno je jednostavan: proročanstvo je najavilo skori kraj univerzuma, i jedna grupa likova se bori da to spreči, dok druga radi na tome da ceo proces ubrza. Negde između se našao dečak po imenu Kamui, kome je pripao mučni zadatak da izabere jednu od dve strane i stane na njeno čelo. Nažalost, siroti Kamui ne zna da od te odluke zavisi i sudbina njegovih dvoje najboljih prijatelja iz detinjstva, izvesnog Fume i mlađe mu sestre Kotori, sa kojima Kamui stupa u svojevrstan ljubavni trougao. Kada se konačno bude opredelio, Kamui će doslovce otvoriti vrata katastrofi.

Kasne '90-te su bile period kada je apokaliptična tematika obojena verskom ikonografijom bila u velikoj modi – strah od dolaska novog milenijuma inspirisao je tada aktuelne autore da se u stvaralaštvu masovno povedu za krilaticom „it's the end of the world as we know it“. Imun na ovaj trend nije ostao ni CLAMP, čuveni autorski tim sastavljen od četiri dame, čiji serijal „X“ u sebi objedinjuje simbole – paz'te sad – kabale, šinto budizma, katoličanstva i tarot karata. Međutim, „X“ predstavlja mnogo više od nasumično nabacanih religijskih elemenata. Serijal se pre svega bavi time ZAŠTO određeni likovi žele da unište svet, a drugi pokušavaju da ga spasu, što vodi ka obilju karakterne melodrame, šokantnih prebega s jedne strane na drugu, romansi koje se završavaju u suzama, i dvoboja do smrti obojenih IZNENAĐUJUĆE krvavim nasiljem. Tipično za CLAMP, serija je vrhunski estetski stilizovana – ma koliko potresna bila, svaka smrt je dramatična i lepa, i kapi krvi lete ekranom poput latica trešnjinog cveta ili pera iz anđeoskih krila. Ovako veličanstvena, da ne kažemo gothičarska mešavina teških morbidarija i srceparajuće romantike danas se retko nalazi, te utoliko pre „X“ predstavlja vrhunac nekih prohujalih anime trendova.



FULLMETAL ALCHEMIST

Bones, 2003.
51 epizoda



Nakon što im je majka preminula, dečaci Alfons i Edvard Elrik pokušaće da je vrate iz mrtvih uz pomoć alhemičarskog zahvata. Alhemija, međutim, funkcioniše na principu ekvivalentne razmene – da bi nešto dobio, moraš dati nešto jednake vrednosti, a cena za oživljavanje ljudskog bića je veoma visoka. U užasu koji je usledio, Edvard je izgubio ruku i nogu, Alfons je ostao bez čitavog tela ali je Ed uspeo da veže njegovu dušu za prazan viteški oklop, a bolje da vam ne kažemo šta se desilo s majkom. Nekoliko godina kasnije, kao talentovani alhemičar, Ed stupa u vojsku jer će mu služba omogućiti da pronađe kamen mudrosti – artefakt iz legendi uz pomoć koga će svom bratu vratiti telo. Naravno, nije jedini koji za njim traga – Edvardu i Alfonsu će uskoro početi da dišu za vrat čudna stvorenja koja se odazivaju na imena sedam smrtnih grehova.

Ako do sad niste čuli za „Fullmetal Alchemist“, pitamo se na kojoj ste planeti živeli – već i vrapci znaju da je reč o jednoj od najvoljenijih i najkvalitetnijih anime franšiza svih vremena. Žanrovski, serija je vraški dobar akcioni šonen, vođen komplikovanim zapletom, začinjen slepstik humorom i pošteno ispunjen gromopucatelnim scenama alhemičarske tabačine. Narativno, „Fullmetal Alchemist“ je žestoko potresna priča o ljudskoj prirodi, koja se bavi temama kao što su ambicije i cena uspeha, odnos tvorevine i tvorca, porodične veze i prijateljstva, vera i nada, vojni poredak i država, pa čak i genocid i ratni zločini. Likovi su dopadljivi i složeni na nivou književnih klasika, moralne dileme obojene su ciničnim realizmom kakav se retko sreće u industriji zabave, a ratno-političke igre povremeno deluju kao da su sišle s naših novinskih naslovnica. Ako vam je potreban primer kako jedno anime ostvarenje može da sadrži sve klišee poznate mediju, a da ipak ponudi i univerzalnu, intelektualnu priču, ne morate ga tražiti dalje.

Treba naglasiti da „Fullmetal Alchemist“ dolazi u dve verzije. Prva TV serija i film koji ide uz nju pravljeni su samo po motivima mange, utoliko što su anime scenaristi, uz blagoslov mangake, uzeli likove, postavku sveta i osnovne elemente zapleta i od svega napravili sopstvenu priču – to je upravo verzija koju predstavljamo ovde, jer od nje valja početi. Druga TV serija, Fullmetal Alchemist: Brotherhood snimljena je šest godina kasnije i dosledno se drži mange, zbog čega je mnogi smatraju „pravom“ verzijom priče. Mi vam predlažemo da bacite pogled na obe, pa da sami odaberete koja varijanta vam se više dopada.

CHRNO CRUSADE

Gonzo, 2003.
24 epizode



Njujork, 1928: doba džeza, prohibicije, mafije, čarlstona i - interesovanja za okultno. Mnoge zabludele duše poželeće da se oprobaju u prizivanju nečastivih sila, ali crkva ima načina da ih u tome spreči. Magdalenin red je crkvena organizacija koja se bori protiv natprirodnog. Mlada sestra Rozet je istaknuta članica ovog reda, laka na obaraču i čvrsta u svojoj veri, a uz nju je uvek i njen pomoćnik Krono, demon-pokajnik koji je rešio da ovoga puta odabere pravu stranu. Posao im se komplikuje kada na scenu stupi Aion, buntovni demon čiji je cilj da smrsi konce Svevišnjem lično, a ima i razrađen plan kako da to izvede.

„Chrono Crusade“ predstavlja sjajan primer perioda kada je japanska pop-kultura bila fascinirana biblijskom tematikom: anđeli, demoni, raj protiv pakla, raspeća na sve strane, seksi opatice naoružane haubicama i blanderbuzama, i tome slično. Uprkos bolno površnom poimanju hrišćanstva, gde se vidi da je autor lepo seo pa izmislio sve u šta nije bio upućen, ne može se reći da priča nije ubola zanimljivu notu u jeretičkom pristupu božanskom poretku. Aionov plan začuđujuće je originalan,  da ne kažemo pametan, i uspeva da obuhvati i neke stvarne istorijske trenutke, poput velike ekonomske krize iz '39 ili proročanstava iz Fatime. Anime adaptacija je ozloglašena među fanovima mange, pre svega zbog surovog razračunavanja sa glavnim likovima i izmena u samoj završnici koje vode ka šokantnoj, đavolski ciničnoj poslednjoj sceni. Međutim, za vas koji ste skloni subverzivnim pogledima na biblijsko ustrojstvo univerzuma – a znamo da vas ima – ovakav kraj je kao bogom dan. No pun intended.

THE MELANCHOLY OF HARUHI SUZUMIYA

Kyoto Animation, 2006.
12 epizoda



Kjon  je učenik prvog razreda srednje škole i zatičemo ga kako se uspinje u svoj prvi srednjoškolski dan. On je sasvim običan momčić , koji je, kao i svi njegovih godina, ipak sačuvao delić vere u neverovatne stvari poput vanzemaljaca, putnika kroz vreme ili vidovnjaka. Neposredno po početku nastave, Kjona smeštaju u klupu do izvesne Haruhi Suzumije. Na prvi pogled ona deluje asocijalno i ekscentrično se ponaša. Tada joj Kjon predlaže da osnuje svoju sekciju i zver u Haruhi se budi. Zastrašujućom iracionalnošću i voljom Haruhi osniva S.O.S. brigadu zajedno sa Kjonom koji se pokajao što je uopšte pošao u srednju školu. Haruhina pravila su jasna: u brigadi nema mesta za obične ljude, samo za vanzemaljce, putnike kroz vreme i ljude sa natprirodnim moćima.

Jeste li prestali da se smejete? Dobro, onda da nastavimo. Ubrzo Haruhi zavrbuje još troje zanimljivih učenika. Asahina Mikuru je zgodna curica sa druge godine i Haruhi je koristi kao maskotu, Juki je zapravo član čitalačkog kluba, čije je prostorije preuzela S.O.S. brigada, i tokom serije izgovori  jedva stotinak reči a Itsuki je veseo i motivisan momak koji se uvek slaže sa svima. Njih petoro istražuju neobjašnjive pojave i rešavaju neverovatne natprirodne misterije. Naravno, kad bismo se zezali. Tada, na svoj ogroman užas, Kjon saznaje da se Haruhi ponaša kao centar vasione zato što to zapravo i jeste, a da su ostalo troje članova S.O.S. brigade ustvari natprirodna bića koja dolaze da nadziru Haruhinu moć. Ostaje pitanje šta on radi tu i zašto ga je Haruhi odabrala kad je očito blaženo normalan.
Da pojasnim, preporuka za ovu seriju je ograničena samo na prvu sezonu, budući da se u drugoj  preteralo sa eksperimentisanjem, što je razbesnelo mnoge ljubitelje. Jedna epizoda osam puta, mislim stvarno. Epizode ne idu redom i zato je prvo gledanje muka po Jovanu dok se pohvata redosled. Osnovno osećanje kojim serija zrači je neobuzdani entuzijazam i energija glavne junakinje, kojim ona uspeva da izmeni živote i poglede na svet svim ljudima s kojima dođe u kontakt. Iako serija nije Mamoru Ošijevskog tipa, u njoj postoji dobar broj dekonstrukcija srednjoškolskog animea, počev od glavnih likova pa na dalje. Uprkos imenu u ovoj seriji nema ni trunke melanholije, već samo divlje i nepročišćene zabave u svetu koji zavisi od volje samo jednog bića. Vaistinu Haruhi.



NEON GENESIS EVANGELION

Gainax, 1995.
26 epizoda


Shinji Ikari je introvertni tinejdžer koji na očev poziv stiže u Tokio. Budući da mu je majka umrla pre nego što je uspeo da je zapamti, otac Gendo mu je jedina porodica, iako kao da se trudi da odbije Šinđija od sebe. Prijehavši u Tokio, zadovoljstva svega rad, Shinji shvata da ga je tajo pozvao samo zarad pilotiranja ogromnog robota i spasavanja sveta od apstraktnih bića po imenu Anđeli. Utučen, on na početku odbija da bude odabrano dete, ali ga otac perfidno stavlja u situaciju gde nema puno izbora. Shinji je tako postao deo poslednje linije odbrane planete od Anđela, a osim borbe sa njima hvata se  u koštac i sa svojom nezanemarljivom nesigurnošću i strahovima.

Posle trideset godina razvoja mecha žanra pojavio se anime koji je režirao jedan klinički lečeni depresivac u to vreme u sred razvoda. Ideja je sledeća: kako bi se ponašao pravi tinejdžer koji mora da pilotira džinovskim robotom, spasava svet i ispunjava očekivanja svog oca kome je iznenada ponovo postao potreban? Odgovor: kao kolosalna d’izvinete, pizda. Kao što bi i svako od nas. Evangelion je turobna i mučna serija, bremenita teškim scenama s likovima od kojih svaki predstavlja po jedno poglavlje udžbenika iz psihopatologije. Ujedno, Evangelion je prvi predstavio hrišćansku simboliku u kontekstu smaka sveta, koje su se kasniji animei uhvatili kao pijan plota. Savršena dekonstrukcija žanra razvijanog decenijama, NGE je okončan filmom End of Evangelion koji je takvom silinom oskrnavio kolektivnu svest Japanaca (naviklih na daleko veće ekstreme od ostatka sveta) da je Anno dobio veoma dobre razloge za depresiju od strane gledalaca. Razbijajući u komadiće klišee mecha žanra, Evangelion je takođe stvorio nove, pokrenuvši pritom talas imitatora, plagijata i inspirisanih dela i postavši tako jedan od najuticajnijih animea svih vremena. Rimejk u vidu četiri celovečernja filma (tri su već izašla) umnogome je ublažio depresivnu i turobnu atmosferu serije, što se mnogima nije dopalo, budući da velika većina ljudi Evangelion definiše kroz mizeriju i patnju njegovih glavnih likova.

Epizoda 2: Pretentious Much?






KINO NO TABI

A.C.G.T. studio, 2003.
14 epizoda




Kino je profesionalna putnica – naoružana revolverom kojim vešto barata i odevena u šljampavi kišni mantil nalik na detektive iz noir filmova, Kino obilazi svet na svom motorciklu, u svakoj zemlji provodeći samo onoliko koliko je neophodno. Oh, i umalo da zaboravimo: njen motorcikl se zove Hermes i ume da govori. Ne samo to: povremeno je jedini glas razuma, jer zemlje kroz koje Kino putuje nisu baš oličenje prizora sa turističkih razglednica. Na svojim putovanjima, Kino će posetiti zemlju tuge, zemlju vidljivog bola, zemlju proročanstava i slične lokacije primamljivih naziva, susrećući se s brojnim manje ili više razumljivim običajima i tradicijama.

S jednostavnim, gotovo dečijim dizajnom poput slikovnice i zapletima koji balansiraju između melanholije i morbidarija, uvek veselo otkrivajući mračnu stranu ljudske prirode, može se reći da „Kino no Tabi“ najviše nalikuje na kolekciju filozofskih bajki za odrasle. Ideje koje serija iznosi tokom putešestvija kroz imaginarne zemlje iskazane su na suptilan, lirski način pa ma koliko brutalne bile, a ljubitelji pozorišta prepoznaće uticaj eksperimentalnog teatra 20. veka, od opusa Bertolda Brehta do „Čekajući Godoa“ Semjuela Beketa. Ali čak i ako teatar apsurda i egzistencijalistička filozofija francuske škole ne spadaju u vaša uža interesnovanja, nemojte strahovati – „Kino no Tabi“ nije ni hermetično, ni pretenciozno delo. Tu je da vas uvuče u svoju poetsku atmosferu i natera da malo mozgate nad različitim aspektima ljudskog bitisanja. Uostalom, koliko god da ovaj anime ume da mudruje nad beznađem našeg postojanja, i sam njegov podnaslov prenosi određenu poruku. Pun naziv serije glasi – „Kino no Tabi: This Beautiul World“.

ERGO PROXY

Manglobe, 2006.
23 epizode



Posle katastrofe koja je većinu planete učinila nenaseljivom, jedina mesta u kojima postoji kakvo takvo društveno uređenje su gradovi-kupole. Pod njihovim okriljem razvija se napredna civilizacija, tehnološki superiorna i potpuno očišćena od zločina. Ali idiličnu situaciju remeti bekstvo jednog moćnog humanoida iz laboratorije gde je bio zatočen. Pod njegovim uticajem, androidi u službi ljudi bivaju zaraženi Kogito virusom i počinju da ubijaju sopstvene vlasnike. Unuka regenta koji upravlja Romdome-om, Ri-l Majer, započinje istragu tih ubistava, ali jedino što uspeva jeste da navuče na sebe bes izazivača svih nevolja. Rešena da istera stvar do kraja, Ri-l napušta sigurnost Romedomea i sa svoja dva saputnika kreće u putovanje po mračnom i negostoljubivom svetu.

Osnovna tema Ergo Proxy je putovanje u potrazi za odgovorima. Ekipa oko Ri-l posećuje kupole i sklapa deo po deo slagalice u vezi sa svetom, razlogom postojanja i identitetom svakog od tri člana posade. Ako bi se izdvojila dominantna škola misli koja je inspirisala autore, to bi bio Dekartov racionalizam, to jest definisanje postojanja preko sopstvene misli o sebi. Nemojte da vas ovo uplaši, serija je daleko zabavnija nego što se iz ovod dosad rečenog može naslutiti, iako “zabavna” možda i nije prva reč koja padne na pamet u vezi sa ovom serijom. Epizode variraju od veoma intenzivnih i šarenih do onih koje bi naterale Dobricu Erića da u sunčano majsko jutro puca sebi u glavu iz dvocevke.  Većina epizoda je inspirisana nekim delom kulturne baštine, bili to Ofelija, Čekajući Godoa, ili Diznilend i Milioner.
Serija je kamerna po broju likova, uglavnom je to neki uži krug oko Ri-l, Vinsenta i Pino. Mada je osnova radnje jasna, serija je krcata simbolikom i omažima, od kojih se neki lako prepoznaju, a neki baš i ne. Uz to, postoji ogroman uticaj egzistencijalističke filozofije, fragmenti religijske misli i uticaj Vilijema Gibsona. Uglavnom, trebaće vam makar obilazak Wikipedije za potpuno razumevanje serije, ali užitak pruža i sama bazična radnja koja se može shvatiti  bez magistrata iz filozofije i konzumiranja Tarabićevih rajskih pečuraka. Ova serija, kao uostalom i ostale iz ovog odeljka, svakako nije preporučljiva gledaocima koji su tek krenuli sa animeom, a ni onima koji od animea traže nepretencioznu laganu zabavu. Nas 10% će uživati u potentnom filozofskom delu, dovoljno mračnom i inteligentnom da zadovolji naš prokleto savršeni ukus.

NOEIN

Satelight, 2006.
24 epizode



Letnji raspust između osnovne i srednje škole počeo je naopako za našeg protagonistu Jua – umesto da uživa u poslednjim bezbrižnim danima sa starim drugarima, majka ga je zatvorila u kuću i naredila mu da štreba za prelazak u elitnu školu u Tokiju. Ju će pokušati da pobegne od kuće sa svojom najboljom prijateljicom Harukom, koja opet muči svoje muke – devojčicu, naime, proganjaju bića iz paralelne dimenzije, rešena da se domognu nečega što jedino Haruka može da im pruži. U pokušaju da zaštiti Haruku, Ju će se suprotstaviti misterioznom strancu iz drugog sveta, samo da bi se ispostavilo da je ovaj zapravo – glavom i bradom Ju. Petnaest godina stariji, osedeo od muke i ogorčen na život, ali i dalje Ju. Novopristigli Ju će pokušati da Juu, Haruki i njihovim prijateljima objasni da su svi paralelni svetovi krenuli da se stapaju u jedan, kao i da samo Haruka to može da zaustavi.

Ukoliko se pitate šta ova gorko-slatka Sci-Fi priča o odrastanju i prijateljstvu traži u odeljku koji se bavi filozofijom, odgovor glasi: zato što zaplet počiva na teoriji kvantne mehanike, po kojoj se univerzum sastoji od milijarde paralelnih svetova u kojima žive paralelne verzije nas samih. Ne bojte se, „Noein“ ne zahteva od vas doktorat iz teorijske fizike da ispratite radnju – ono što seriju čini tako sjajnom jeste to što polazi od zahtevnih osnova, a uspeva da na ubedljiv način ispriča dirljivu ljudsku priču, osvrnuvši se čak i na čuveni paradoks Šredingerove mačke. Uostalom, nećete svaki dan naići na anime u kome su protagonista, njegov džangrizavi rival, megalomanski nastrojeni glavni negativac i tajanstveni starac koji je tu da u pravom trenutku udeli pravi savet – ista osoba.

SERIAL EXPERIMENTS LAIN – of the mind

Triangle Staff, 1998.
13 epizoda



Prva epizoda „Serial Experiments Lain“ počinje nezaboravno – svedoci smo samoubistva izvesne srednjoškolke koja se bacila nebu pod oblake s vrha jedne tokijske višespratnice. Nedugo posle njene smrti, Lain, devojčica iz istog razreda, prima mejl s onog sveta s potpisom pokojnice i porukom da je još uvek živa u „mreži“. Zaintrigirana, Lain će se upustiti u psihodeličnu cyber avanturu u kojoj će najteže biti odrediti šta je stvarnost, i nakon koje ćete svaki put kada ugledate dalekovode da se setite ove serije.

„Serial Experiments Lain“ – za prijatelje, samo „Lain“ - predstavlja rezultat saradnje između producenta Jasujuki Uede i dizajnera Jošitoši Abea, kao prvo delo u okviru njihovog nezvaničnog projekta koji su kritičari nazvali Velikom filozofskom trilogijom. Teme kojima se „Lain“ bavi su virtuelna stvarnost, odvojenost tela i duha, uticaj tehnologije na um, nastanak informacionog društva i žešće zeznut egzistencijalizam. Da se ne lažemo, „Lain“ je tvrd orah za odgonetanje: Ueda je čak i priznao da su mnogi elementi radnje – kao na primer prokleti vanzemaljci – ubačeni samo da bi se publika našla u rebusu. Ali ostavimo po strani autorsko trolovanje - „Lain“ zaista nudi fascinantan prikaz cyber prostora kao „onostranog“ čemu težimo, i to mnogo pre doba interneta čije rađanje upečatljivo beleži, a dešifrovanje pravog smisla serije je poslastica za gledaoce koji se ne daju tako lako obeshrabriti. A smisao postoji, i u pitanju je mnogo dobra fora – samo nećemo da vam je kažemo. Mučite se malo i sami.



HAIBANE RENMEI – of the soul

Radix, 2002.
13 epizoda



Druga u nizu filozofskih serija pomenutog dvojca, „Haibane Renmei“ – u slobodnom prevodu „Pepeljasta krila“ – bavi se ljudskom emocionalnošću i osetljivošću duše. U zazidanom gradu koji izgleda kao da je sišao sa platna italijanskih slikara nadrealista, iz leptirskih čaura rađaju se devojke kojima izrastaju siva anđeoska krila. One se ne sećaju svojih prethodnih života, niti razumeju šta im je svrha i čemu krila služe, ali slute da moraju pronaći neki smisao postojanja, kako bi im bilo dopušteno da izađu iz grada i odu u svet iza zida. Pre nego što se probudila iz svoje čaure, naša junakinja pamti samo san u kome je padala s velike visine, i za razliku od drugih devojaka, čini se da neće moći tako lako da napusti grad. Stvari polaze naopako kada se u njenim krilima počnu pojavljivati pera crne boje.

Sa svojom usporenom radnjom koja se svodi na uživanje u svakodnevici, i isključivo ženskim likovima čija su burna osećanja u centru pažnje, „Haibane Renmei“ se može smatrati i pretečom intelektualne moetine, što ga čini najpopularnijim ili najomraženijim delom trilogije, u zavisnosti od toga kome taboru pripadate. Međutim, elegantna animacija, osećaj za mističnu atmosferu i zarazno dobar soundtrack od serije su napravile užitak za sva čula, a poruka priče je lako razumljiva, dirljiva i snažna, što je i najvažnije kada su emocije u središtu filozofskih preispitivanja. Nekada je zaista najvažnije oprostiti samom sebi.

TEXHNOLYZE – of the body

Madhouse, 2003.
22 epizode




Podzemni grad Luks predstavlja oličenje najcrnjih vizija distopije – društvom upravljaju mafijaške bande, privreda počiva na kopanju retkih ruda, stanovnici su opsednuti zamenom delova tela mehaničkim napravama, a čak i svetlost nije prava, nego se iluzija dana i noći postiže uz pomoć pritiska na taster. U takvom svetu tavori naš junak Ićise – po danu učesnik u nameštenim bokserskim mečevima, po noći izvor grešnih zadovoljstava za dokone mafijaške dame, Ićise živi od svog tela poput životinje, jer umom i ne ume da se služi. Kada noćni susret s jednom uticajnom damom pođe naopako, Ićise će za kaznu završiti odsečenih ruku i nogu. Lišen svog tela a opremljen novim mehaničkim udovima, bivši bokser će na mukotrpan način naučiti kako da postane čovek – što bi išlo mnogo lakše, da sam sistem na kome grad počiva nije krenuo da se urušava.

Završni deo filozofske trilogije bavi se tematikom telesnosti – u fokusu su naše najniže strasti i primarni nagoni, nasilje, seksualnost i borba za vlast, ali isto tako i usamljenost, potreba za bliskošću i želja da se uzdignemo iznad pukog animalnog postojanja. Na taj način, „Texhnolyze“ pruža možda i opipljiviji odgovor na pitanje „šta je čovek?“ nego serije koje su mu prethodile, a u tom odgovoru s punim pravom važi za jedan od najmračnijih anime naslova ikad napravljenih. Brutalan, sirov, ciničan, obojen razularenim pesimizmom od koga će nežnije duše zaboleti stomak, ali isto tako vrhunski stilizovan, melahnoličan, i potpomognut jednom od najlepših muzičkih podloga u istoriji televizije, „Texchnolyze“ je serija čiji zaključak dugo nećete moći da izbacite iz glave. Pa makar se suštinski ne slagali s njim.

Epizoda 1: Satoshi Kon






SATOŠI KON

Kuširo, 1963. – Tokio, 2010.

Satoši Kon važi za jednog od najkvalitetnijih reditelja bioskopskih animiranih filmova koji se obraćaju inteligentnoj, odrasloj publici i bave ozbiljnim temama – na zapadu, poznat je i kao Dejvid Linč animea. Zajednička crta svih njegovih filmova jeste preispitivanje podsvesti i subjektivna realnost – ono, dešava li nam se ono što mislimo da nam se dešava, ili smo samo zarobljenici sopstvenog uma. Kao vrstan pripovedač i inovativan animator, Kon je ostavio neizbrisiv pečat na to kakve smo animirane filmove očekivali iz Japana, a kada je tragično preminuo 2010. godine, mnogi fanovi su to doživeli kao kraj jedne ere i još jedan ekser zakucan u sanduk anime industrije. S obzirom da finansijski problemi sprečavaju studio Madhouse da posthumno dovrši i pusti u bioskope njegov poslednji film, „The Dream Machine“, čini se da ovaj zaključak i nije tako daleko od istine.

MILLENNIUM ACTRESS

Madhouse, 2001.
Trajanje: 1:26:39



Reditelj dokumentaraca Genija Taćibana najzad je ušao u trag Ćijoko Fuđivari, legendarnoj glumici koja je svojevremeno važila za najblistaviju zvezdu japanskog filma, sve dok se sredinom '60-tih nije povukla iz javnosti i od tad nije dala nijedan intervju. Rešen da o bivšoj divi napravi dokumentarac, Taćibana će posetiti ostarelu glumicu i navesti je da mu se otvori. Ponovo pred kamerom, Ćijoko Fuđivara pripoveda o svom životu i karijeri: kao žena, rođena je u Japanu posle Prvog svetskog rata a dočekala je osvit 21. prvog veka, proživevši tako presudno turbulentne trenutke za istoriju svoje zemlje. Kao glumicu, uloge su je vodile od istorijskih drama do naučne fantastike, obuhvativši tako čitav milenijum.

Kao poetska priča o traganju za sopstvenim snovima, sudbini jedne žene i jedne zemlje, i zlatnom dobu japanske kinematografije, „Millennium Actress“ se najviše pamti po kreativnom načinu na koji je radnja prikazana. U tipično Konovom stilu, stvarnost u kojoj se snima dokumentarac meša se sa sećanjima koje pripoveda Ćijoko i njenim filmovima odakle gledamo odlomke, sve dok se ove tri ravni toliko ne isprepletu da likovi iz sadašnjosti počinju da se pojavljuju u filmovima i sećanjima, a postaje jasno da su uspomene stare dame u velikoj meri stvar lične interpretacije (obećavamo da je priča znatno manje konfuzna kad se gleda nego kad se prepričava). Mnogi „Millennium Actress“ prvenstveno doživljavaju kao Konov omaž japanskom bioskopu '50-tih, ali po sopstvenom priznanju, Satoši Kon je tek za potrebe svog animea pogledao najveće filmske klasike i iščitao potrebnu literaturu. Njegova ideja je bila da nas uvuče u kožu glavne junakinje i prenese nam naravoučenije da je potraga za ciljem često bitnija od nalaženja istog – i u tome je nesumnjivo uspeo.



PARANOIA AGENT

Madhouse, 2003.
13 epizoda



Serija počinje napadom na dizajnerku Tsukiko Sagi, inače tvorca najpopularnije maskote u Japanu, Maromija. Sagi je napadača opisala kao tinejdžera na rolerima sa bejzbol palicom i crvenim kačketom.  Od strane medija kršten je imenom Bejzbol Batica (Shonen Bat) i postao je medijski ali i kulturni fenomen. Serija prati ljude koji su postali žrtve Malog Batice i dvojicu detektiva koji pokušavaju da reše ovaj intrigantan slučaj. Ujedno, u nekim epizodama pokazuje se reakcija društva na novonastalu pretnju.

Slično, recimo, Stand Alone Complexu, Paranoia Agent predstavlja niz epizoda koje deluju zasebno ali šire gledano pružaju uvid u veću sliku. Još tokom serije mogu se uvideti veze izme|u likova, mada sve liči na nasumično povezivanje. Tek se kasnije sklapa slagalica i svako od napadnutih dobija sopstvenu svrhu u seriji. Simbolika igra ključnu ulogu u otkrivanju zapleta, što na nivou zasebnih epizoda što na nivou cele serije. Njeno bolje razumevanje daje podrobniji uvid u karaktere i priču. Svako od likova je simbol za ponešto, što je oličeno i u njihovim prezimenima, izvedenim od naziva životinja

. Inspiracija za centralni motiv su bili pravi napadi bejzbolkama u Japanu. To je najočigledniji ali ne i jedini primer relevantnosti sa društvom kojeg u P. Agentu ima prilično. Najizraženija pojava predstavljena u seriji je prevladavanje popularnih ikona i simbola u svakodnevnom životu i njihovo uvlačenje u sve pore društva.  Kon je inače dosta hvaljen kod zbog socijalnih komentara u svojim delima, tako da će vam dobar broj scena izazvati saosećanje i prepoznavanje.  Uglavnom, ako se ne libite da bacite mozak na muke iz narodnih epskih pesama, ovo je pravi anime za vas.



TOKYO GODFATHERS

Madhouse, 2003.
Trajanje 1:28:10



Na Badnje veče, u jednom ružnom tokijskom predgrađu kakvo se retko kad pojavljuje na filmu, troje beskućnika – sredovečni alkos Gin koji tvrdi da je svojevremeno bio poznati sportista, srednjoškolka Mijuki koja je nedavno pobegla od kuće, i Hana, omatoreli transvestit i propala kraljica kabarea – u đubretu naiđu na uplakanu  bebu. Ubeđeni da im je beba poslata kao božiji znak, njih troje će se uputiti preko pola Tokija da pronađu bebinu majku, usput rešavajući i sopstvene životne probleme, onoliko koliko se dotični rešiti mogu.

Od svih ostvarenja velikog Satoši Kona, „Tokyo Godfathers“ je, štono bi se reklo, najviše family-friendly – žanrovski spada u takozvane božićne filmove čiji je cilj da vas razneže i vrate vam veru u čovečanstvo, i koje opušteno možete da konzumirate u društvu bliže i dalje rodbine bez straha od poprekih pogleda (eto ideje šta sledeći put da pustite mami kad vas priupita kakvi su vam to japanski crtaći). Međutim, Konov film ni u jednom trenutku neće skliznuti u jeftine emocije i ljigavoštinu. Uz duhovite dijaloge, dopadljive likove i savršenu ravnotežu između komedije i drame, „Tokyo Godfathers“ ne donosi samo gorko-slatku studiju ljudske prirode, već i upečatljiv obilazak nepopulanih delova Tokija u koje anime fanovi nemaju često prilike da zavire, izrastajući tako u svojevrsno ljubavno pismo koje Satoši Kon upućuje svom gradu. Na kraju vam se čak može desiti da poverujete da su na Badnje veče u dalekom Tokiju čuda moguća – a tako ubedljiv može da bude samo pravi majstor.



PERFECT BLUE

Madhouse, 1997.
Trajanje 1:21:44



Mima Kirigoe je mlada i prelepa članica ženskog tria CHAM!, koja počinje polako da shvata da ne može biti pop idol doveka I pravi zaokret  prema glumi. Međutim, neko od fanova njene karijere pop idola ima drugačije planove. U svojim prvim koracima u ulozi  glumice, Mima proživljava niz nezgodacija počev od bezazlenih pa kako film odmiče sve ekstremnijih I težih. Mučena grižom savesti I činjenicom da ljudi stradaju zbog nje, ona kreće da polako tone u bipolarnost , oličenu u ukazivanju stare Mime Kirigoe pred njenim očima. Granica između stvarnog I imaginarnog počinje da se zamućuje dok Mima spektakularno iskače sa normalnog koloseka, uspevajući da na sopstvenom ludilu izgradi karijeru glumice.
Perfect Blue je nalik na Diznijev film koji je režirao Hičkok. Mada, i da je animiran kao South Park bio bi jednako ubedljiv. Od jednostavne, dobrodušne devojke Mima postaje slučaj za Lazu, grižom savesti izludela, deprimirana i paranoična kao Dejvid Bouvi posle dva decimetra kokaina. Kvadratna. Pripovedanje je najistaknutiji aspekt ovog dela i neverovatne situacije u nizu zabunjuju kako likove tako i gledaoca svojom neopredeljenošću između realnog i imaginarnog. Nikada nećete videti anime koji je toliko nalik stvarnosti kao što je neki Konov. Pri tom ne mislim samo na scene nagosti. Mada tu su, između ostalog… Gde sam ono stao? Kritika koju Kon upućuje u ovom filmu je prema svetu filma i načinu na koji se stvarnost preko njih fabrikuje i menja do neprepoznavanja. Kroz lik Mime prikazana je dvojna priroda medijskih zvezda i to koliki je zapravo raskorak između njihove slike u javnosti i onog kakvi su zaista. Izuzetna je Konova sposobnost da i kod gledaoca izazove osećaj mešanja stvarnog i imaginarnog, prikazujući razvojni put jedne starlete, paralelan sa njenim putem za ludilo.



PAPRIKA

Madhouse, 2006.
Trajanje 1:30:34



U bliskoj budućnosti, razvijena je naprava koja ljudima omogućava da, uz pomoć avatara baš kao u video igrama, ulaze u tuđe snove i vršljaju po njima. Doktor Acuko Ćiba je psihoteraupeut koja sa svojim pacijentima radi uz pomoć ove naprave – umesto starog dobrog „pričajte mi o svom detinjstvu“, Ćiba će ušetati u vaše snove kao Paprika (što bi bilo ime njenog avatara, a ne povrće po kojem se proslavio Jug Srbije) i na licu mesta vas dovesti u red. Koliko ovakva naprava može da bude opasna postaje jasno kada je ukradu neimenovani teroristi i zaprete da će snove izvesnog mentalno obolelog čoveka upotrebiti kao oružje masovnog uništenja. Doktor Ćiba mora da na duže vreme uđe u kožu svog avatara Paprike i osujeti terorističke planove.

Vizuelno najuzbudljiviji i narativno najkonfuzniji film Satoši Kona zahteva više gledanja da po'vatate konce na temu ko, šta, kako, kad, s kim, i zašto – ali spada u ona ostvarenja koja su dovoljno upečatljiva i originalna po sebi da im možete progledati kroz prste za par rupa u zapletu. Kon ovoga puta stvarnost prelama kroz logiku snova, i s neverovatnim umećem uspeva da dočara tu neuhvatljivu sumanutost. Vrhunac filma svakako predstavlja trenutak kada parada košmara počne da se preliva u stvarni svet. Pogledajte tu scenu pažljivo – ne samo zbog toga što je reč o jednom od najspektakularije animiranih prizora u novijoj anime produkciji, već i zato što je Kon iskoristio scenu da kroz nju provuče žešću kritiku na račun savremenog japanskog društva.


Spisak naslova po temama




1)Prašnjava klasika (iliti – kladimo se da za pola ovih naslova ranije niste čuli)

  • Memories

  • Robot Carnival

  • Night on the Galactic Railroad

  • Now and Then, Here and There

  • Ranma ½

  • Barefoot Gen

  • They Were 11



2) Nostalgia Goggles  (iliti – naslovi koji su mnogo značili u jednom određenom trenutku, jednoj generaciji fanova, na jednom određenom mestu)

  • Ninja Scroll

  • Vampire Hunter D

  • Record of Lodoss War

  • Trigun

  • GTO

  • Golden Boy

  • Escaflowne: Girl in Gaea

  • Street Fighter II: Animated Movie

  • Hokuto no Ken: Movie



3) Veliki autori (iliti – nemo' da vas je neko u'vatio da ne znate ova imena)

a) Osamu Tezuka

  • Metropolis

  • Experimental Shorts (kao jedna celina – Osu, Jumping, Broken Down Film, Tales of a Street Corner)

b) Hayao Miyazaki

  • Spirited Away

  • Mononoke Hime

  • Nausicaa of the Valley of the Wind

  • Laputa: Castle in the Sky

  • Lupin III: Castle of Cagliostro

  • Porco Rosso

c) Isao Takahata

  • Grave of the Fireflies

  • Only Yesterday

d) Leiji Matsumoto

  • Galaxy Express 999

  • Arcadia of My Youth

  • The Cockpit

e) Satoshi Kon

  • Perfect Blue

  • Tokyo Godfathers

  • Millennium Actress

  • Paranoia Agent

  • Paprika

f) Mamoru Oshii

  • Angel's Egg

  • Ghost in the Shell

  • Jin-Roh

g) Shinichiro Watanabe

  • Cowboy Bebop

  • Samurai Champloo

h) Mamoru Hosoda

  • The Girl Who Leapt Through Time

  • Summer Wars

i) Makoto Shinkai

  • Hoshi no Koe

  • Beyond the Clouds, the Promised Place

  • 5 cm per second



4)  Pretentious much? (iliti - filozofija u fantastici)

  • Kino no Tabi

  • Yoshitoshi Abe i Yasuyuki Ueda

  • Serial Experiments Lain – of the mind

  • Haibane Renmei – of the soul

  • Texhnlolyze – of the body

  • Ergo Proxy

  • Noein

5) God hates me (iliti – ostvarenja obeležena religijskom ikonografijom, apokaliptičnom tematikom i metafizičkim dilemama)

  • X

  • Chrono Crusade

  • Fullmetal Alchemist

  • Neon Genesis Evangelion

  • The Melancholy of Haruhi Suzumiya

6) IN SPACE! (od pseudonaučnih vizija budućnosti do svemirskih opera i arija)

  • Legend of the Galactic Heroes

  • Terra e...

  • Fantastic Children

  • Planetes

  • The Wings of Honneamise

  • Infinite Ryvius

  • Vandread

7) Exxxxxperiment (iliti – sve što odudara od pravolinijske animacije i/ili naracije, i garantovano zadaje glavobolje)

  • Kaiba

  • The Tatami Galaxy

  • Aoi Bungaku

  • Sayonara Zetsubou Sensei

  • Katanagatari



8) Up for a game? (iliti – bespoštedna borba do pobede, bilo telom, bilo duhom)

  • Death Note

  • Code Geass

  • Glass Mask

  • Kaiji

  • Gantz

  • Bokurano

  • Hajime no Ippo

  • Grappler Baki

  • Giant Killing

9) Up for a laugh? (iliti – komedija, parodija, satira, burleska, ili staro dobro gađanje pitama u lice)

  • Detroit Metal City

  • Ouran High School Host Club

  • Azumanga Daioh

  • Excel Saga

  • Jungle wa itsumo Hale nochi Guu

  • Full Metal Panic: Fumoffu!!



10)  Up for a scare? (iliti – horor i misterija, od serijskih ubica i vampira, do srceparajućih priča o japanskim karakondžulama)

  • 100 Stories

  • Shiki

  • Hellsing

  • Kara no Kyoukai

  • Mouryo no Hako

  • Pet Shop of Horrors

11)  Secret Japan (iliti – ale, bauci, zaboravljena božanstva i ostali izvori sujeverja iz Zemlje izlazećeg sunca)

  • xxxHolic

  • Mushishi

  • Natsume's Book of Friends

  • Mononoke + Ayakashi (Bake Neko Arc)

12)  Histerija istorije (iliti – svi volimo kostimirane drame, bilo da su u pitanju samurajština ili francuski dvor)

  • Rose de Versailles

  • Le Chevalier D'Eon

  • Emma

  • Rurouni Kenshin: Trust and Betrayal N

  • Shigurui

  • Basilisk N

  • House of Five Leaves

  • Mukoh Hadan

Gonzova retrofuturistička trilogija:

  • Samurai 7

  • Gankutsuou

  • Romeo + Juliet



13)  Distopija (iliti – budućnost koju niko ne bi poželeo)

  • Akira

  • Wolf's Rain

  • Gilgamesh

  • SaiKano

  • Casshern SINS

  • Yokohama Kaidashi Kikou

14)  Real people live real lives (iliti – sličice iz života ljudi koji (ne) žive uzbudljivije od nas)

  • NHK

  • Genshiken

  • Beck

  • Nana

  • Paradise Kiss

  • Nodame Cantabile

  • KareKano

  • Koi Kaze

  • Bartender

  • Honey to Clover



15)  Thrilling and Chilling (iliti – od izvodljivih političkih igara, do najsumanutijih natprirodnih teorija zavere)

  • Canaan

  • Requiem for the Phantom

  • Gunslinger Girl

  • Ghost in the Shell: Stand Alone Complex + 2nd GIG

  • Blood +

  • Speed Grapher

  • Master Keaton

  • Monster

  • Flag

  • Eden of the East



16)  Tehnofilija (iliti – svaka vrsta fetišizacije sokoćala, od aparata za espreso do džinovskih robota)

  • Last Exile

  • Dennou Coil

  • Macross Plus

  • Gundam Zero

  • Tengen Toppa Gurren Lagann

  • FLCL

  • Full Metal Panic!

  • FMP: The Second Raid

  • Initial D

  • Gunbuster  + Diebuster

  • Eve no Jikan



17)  Mobsters and Crime Gangs (iliti – za sve nas koji smo sanjali o tome da budemo deo bande kad porastemo)

  • GunGrave

  • Baccano!

  • Black Lagoon

18)  Once Upon a Time… (iliti – bajke, od braće Grim do postmodernističkih psihodelija)

  • Revolutionary Girl Utena

  • Princess Tutu

  • Soul Eater

  • Book of Bantorra



19)  Ain’t it Epic (iliti – priče mača i čarolije, plašta i bodeža, laguma i zmajeva)

  • 12 kingdoms

  • Kemono no Souja Erin

  • Seirei no Moribito

  • Claymore

  • Berserk


O autorima



Isidora Vlasak je rođena u Beogradu 1981. godine. Završila je studije francuskog jezika i književnosti, i u svetovnom životu radi kao prevodilac za brojne ugledne domaće institucije i međunarodne organizacije. Svet japanske animacije otkrila je zahvaljujući seriji „Berserk“, za koju često podvlači da joj je pomerila perspektivu kada je reč o tome šta se može očekivati od industrije zabave. „Berserk“ ju je toliko zaintrigirao da se počela baviti i izučavanjem japanske animacije kao medija između industrije i umetničke forme, a teoretska mrsomuđenja odvela su je u Sakurabanu, gde je karijeru počela kao gostujući predavač na animanga vikendima, dok 2008. nije stupila na položaj potpredsednice društva. Kao svoj omiljeni anime ističe „Legend of the Galactic Heroes“ – serijal poznat i kao „najbolje išta ikad“. Pored toga, slaba je na eksperimentalno animiranu epiku kao što je „Gankutsuou“, čemernu distopiju kakav je „Texhnolyze“, i životne priče koje se gledaju uz kutiju papirnih maramica na dohvat ruke poput „Nane“. Svojim najvećim fanovskim dostignućem smatra to što je u Parizu imala priliku da se uživo susretne sa Šinićirom Vatanabeom. Od kvalitetnog animea očekuje dosledan osećaj za stil, snažnu karakternu dramu, zaplet koji ne vređa inteligenciju, i hrabrost da se radnja odvede u neočekivanom pravcu koji ne udovoljava uvek željama gledalaca. Mršti se na fanservice gde mu mesto nije, repetitivan i neduhovit humor, i neoriginalne, po žanrovskom receptu pravljene serije koje samo recikliraju ideje uspešnijih prethodnika, i koje su trenutno preplavile anime industriju iznevši je na loš glas. U svoja grešna zadovoljstva ubraja samurajske tabačine i melodrame o dubokim i strasnim muškim prijateljstvima.




Nenad "sCARfiNGer" Grujić je rođen u Aranđelovcu, 1982. godine. Po vokaciji je profesor razredne nastave. Prvi kontakt sa animeom imao je još u najranijem detinjstvu, preko serija koje su RTB, a naročito pokojni 3K, emitovali osamdesetih. Tek u srednjoj školi dolazi u kontakt sa zrelijim anime ostvarenjima poput "Akira"-e, "Hokuto no Ken", "Mononoke-Hime" i drugih. Dolaskom na fakultet počinje da se ozbiljno zanima za anime kao formu umetnosti i par godina kasnije, 2005. godine rešava da doprinese domaćoj anime zajednici kao pisac recenzija. Četiri godine kasnije započinje sa radom u oblasi audio vizuelne montaže i pod imenom Pičvajz Pikčers izbacuje seriju AMV 8, učestvuje u izradi najprestižnijeg međunarodnog AMV projekta, AMV Hell i, konačno, započinje rad na Anime Lektiri.
Kao svoj omiljeni anime obično navodi "Paranoia Agent" od Satoshi Kona. Voli kada je anime socijalno relevantan i kad na svoj osoben način ipak odražava čovekovo biće i društvenu stvarnost. I pored toga, budući veliki ljubitelj borilačkih veština, rado gleda serije poput "Grappler Baki" i "Air Master" kojima oprašta mane radi zabave koju mu pružaju. Od animea očekuje da tera na razmišljanje, da bude nepredvidljiv, inteligentan i logičan, sa likovima čije motive za delovanje možemo da razumemo. Ne voli animee koji se hrane telesnim tečnostima otakua, fanservis u bilo kom obliku i generalno bilo koji vid eskapizma preko animea, ma koliko je to umešno i inteligentno urađeno.

Kriterijumi i forma Anime Lektire


KRITERIJUMI

Kako bi se naša Anime Lektira vladala prema odgovarajućim kriterijumima, postavili smo sebi sledeće smernice prilikom odabira naslova:

  • da ostvarenja imaju nespornu objektivnu vrednost, što ih čini prijemčivim široj public

  •  da su naslovi izuzetno uspešni predstavnici svog žanra

  • da imamo posla sa serijama i filmovima tako uticajnim da ih je nemoguće zaobići u opštem obrazovanju jednog fana


  •   da je reč o završenim, zaokruženim projektima – dakle, nema serijala koji još uvek traju

  •  da određene serije zaslužuju vašu pažnju, čak i ako nisu posredi ostvarenja koja bi se mogla okarakterisati kao univerzalna remek-dela – prosto zato što, u industriji koja se kreće tako brzo poput ove, publika i neće čuti za ove naslove iz drugih izvora.


  •  da nijedan anime na ovom spisku nije izašao posle 31. decembra 2010. godine – zbog ovog kriterijuma, određeni naslovi koji su se mogli naći u Lektiri su izgutali za mesto („Mahou Shoujo Madoka Magica“, „Tiger and Bunny“, „Mawaru Penguindrum“, novi Hosodini i Šinkaijevi filmovi), ali na ovaj način smo sebi zadali jasne vremenske okvire, kao i distancu koja nam omogućuje da procenimo da li je neko delo zaista kvalitetno i uticajno, ili je reč o žrtvi preteranog hajpovanja među širokim narodnim masama

A da učinimo listu malkice originalijom od sličnih spisaka ove vrste, koji su često do-zla-boga haotični i suvoparni, odlučili smo se da naslove ne ređamo po abecednom ili azbučnom redu, žanrovima ili demografskim kategorijama. Anime Lektira je podeljena u tematske celine, na osnovu zajedničnih elemenata koja određena ostvarenja dele – ako ništa drugo, nateraće vas da malo mozgate o sličnostima između „Neon Genesis Evangelion“ i „The Melancholy of Haruhi Suzumiya“, a mozganje je dobro za zdravlje. Jedini izuzetak od ovog pravila je deo posvećen velikim autorima – tu je red da naučite nešto i o ljudima koji stoje iza tih genijalnih ostvarenja, a ne samo o animeima koje su napravili.

Mi smo se, koliko god je u našoj moći, trudili da budemo objektivni i da iz više uglova odmerimo svako delo pre nego što ga stavimo na spisak – ali ovde se sada mora staviti onaj tradiciolani disklejmer koji glasi: SVAKA LISTA OVE VRSTE SUŠTINSKI JE SUBJEKTIVNA I U DOBROJ MERI ODRAŽAVA UKUS AUTORA. Dok oboje imamo prilično poverenja u sopstveni dobar ukus kada je anime produkcija u pitanju, nemojte nam zameriti ako smo zaobišli vaš omiljeni naslov. Verovatno smo imali razloga za to – a vaša pitanja i sugestije su dobrodošli u komentarima.



FORMA

U okviru ovog mini-sajta, videćete da Anime Lektira dolazi u tri varijante:

  1.  Sam spisak naslova po temama, gde su animei prosto nabrojani u okviru svojih celina.

  2.  YouTube webizode, koje izlaze jednom mesečno. Inserti iz ostvarenja koje predstavljamo montirani su uz odgovarajući OST i tekst na ekranu. Prvobitna ideja je bila da tekst ne ide kao titl, već da se nasnimi glas koji će pripovedati preko video podloge – ali posle jednog pokušaja, to smo bili prinuđeni da batalimo, uz opširne jadikovke na temu nedostatka pristojne opreme za tonsko snimanje. Moguće je da ćemo se u nekom trenutku vratiti ovoj ideji.

  3.  Anime Lektira: Opisi, gde je narativ iz webizoda jednostalno dat „na suvo“,  kao tekst ilustrovan anime plakatima.

Razmišljamo i o engleskoj verziji.

Webizoda 3: God hates me


Webizoda 2: Pretentious much?


Webizoda 1: Satoshi Kon